Fotografie, filmy i jazz

Wystawa fotografii i projekcje filmów – 8. Grand Prix Komeda otwarty! Pierwszy dzień festiwalu dotyczył m.in. Krzysztofa Komedy. Patrona wydarzenia publiczność zobaczyła na zdjęciach i usłyszała jego muzykę w pięknych filmach animowanych.

Ostrowskiego festiwalu się słucha. Jego patronem jest bowiem wybitny jazzman i twórca muzyki filmowej Krzysztof Komeda, a podczas wydarzenia rozstrzygany jest konkurs Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

Ujęcia ,,dźwiękowe”

Festiwalowa niedziela, pierwszy dzień odbywającego się od 2012 r. wydarzenia, poświęcona była w dużej mierze Krzysztofowi Komedzie, który w Ostrowie Wielkopolskim spędził kilka lat młodości i tutaj właśnie narodził się jego jazz. Jak ten jazzman tworzył, z kim i jak spędzał czas, jak grał publiczność dowiedziała się z wystawy fotograficznej ,,Kadry Komedy”. Zobaczymy na niej fotografie autorstwa Marka Karewicza oraz te z prywatnego archiwum syna Zofii Komedowej – Tomasza Lacha. O pierwszych mówił podczas wernisażu Jerzy Wojciechowski, organizator koncertów z cyklu ,,Jazz w Muzeum”, a także propagator twórczości Komedy. – Marka Karewicza właściwie znałem od zawsze. Marek lubił opowiadać o wszystkim innym, tylko nie o fotografii. Był fotografikiem. Robił fotografie, a nie zdjęcia. Gdy fotografował koncert, długo nie przebywał pod sceną – obserwował, wiedział dokładnie, kiedy podejść i zrobić zdjęcie. Jego fotografie śpiewają, grają. Marek miał dar robienia ujęć dźwiękowych. Komedę natomiast uwielbiał – opowiadał o fotografiach nieżyjącego już Marka Karewicza Jerzy Wojciechowski.

O drugiej części wystawy mówił pasierb Komedy – Tomasz Lach: – Prezentujemy zdjęcia m.in. Marka Nizińskiego, które powstawały w latach 60. i w dużej mierze dokumentują pracę Krzysztofa Komedy przy filmie i nad muzyką filmową. Na fotografiach autorstwa Marka Nizińskiego widzimy wielu z ówczesnych hollywoodzkich przyjaciół oraz znajomych Komedy takich jak: Marek Hłasko, autor Marek Niziński, Wojciech Frykowski, Zofia Komedowa, Jerzy Abratowski, Elana Cooper, Roman Polański.

Wystawę ,,Kady Komedy” można oglądać do 15 czerwca w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury.

Animacje i jazz
Kolejnym ,,Komedowym” wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu były przepiękne, mniej znane szerokiej publiczności filmy animowane Mirosława Kijowicza. Publiczność zobaczyła filmy, do których muzykę stworzył Krzysztof Komeda: ,,Klatki”, ,,Laterna Magica”, ,,Rondo”, ,,Sztandar”, ,,Uśmiech”, ,,Wiklinowy kosz”. Pokaz tych krótkich form zapowiedział dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski. – Mirosław Kijowicz to wielka postać w polskiej animacji. Tym, co go wyróżniało, było skierowanie uwagi widza nie na sprawy błahe, anegdotyczne, ale na sprawy wielkiej wagi. Był jednym z pierwszych, który sięgał po tematykę niełatwych, bo wojennych, wspomnień własnych, nie unikał też problemów egzystencjalnych – mówił Łukasz Maciejewski. – Podczas pracy nad filmami współpracował z wielkimi polskimi kompozytorami – m.in. z Krzysztofem Komedą, Zygmuntem Koniecznym i przez wiele lat z Tomaszem Stańko – dodawał.

Festiwalowym zwyczajem jest prezentacja filmów, do których muzykę stworzył Krzysztof Komeda. Od minionego roku ich projekcja poprzedzona jest omówieniem, przyjeżdża też do Ostrowa gość, związany z wyświetlanym filmem. Podczas 7. edycji na festiwalu był obecny Jan Nowicki, a prezentowała była ,,Bariera” w reż. Jerzego Skolimowskiego. Na tegorocznej edycji zostanie zaprezentowany (oprócz wspomnianych filmów M. Kijowicza) legendarny film – ,,Prawo i pięść” w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Z publicznością natomiast spotka się odtwórczyni filmowej Janki, legenda polskiego kina i teatru – Ewa Wiśniewska (spotkanie – poniedziałek, 3 czerwca, godz. 19, Ostrowskie Centrum Kultury).

 Publiczność też decyduje

Festiwalową niedzielę zakończyły projekcje dwóch filmów: ,,Zimnej wojny” w reż. Pawła Pawlikowskiego i z muzyką w wykonaniu Marcina Maseckiego oraz ,,Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Polskiego i z muzyką Dariusza Górnioka. Obydwa obrazy były prezentowane w nowej festiwalowej sekcji – ,,Panorama”. Warto zaznaczyć, że od tego roku przyznawana będzie na Grand Prix Komeda Nagroda Publiczności. Widzowie zadecydują, kto – ich zdaniem – jest twórcą najlepszej muzyki w polskim filmie fabularnym, a wybierać będą spośród dwunastu obrazów prezentowanych w dwóch sekcjach: właśnie ,,Panoramie” i w ,,Konkursie”.

red

Fot. Andrzej Staszok