Agata Buzek

Jedna z najbardziej utytułowanych aktorek polskich. Laureatka Shooting Star – nagrody dla europejskiego talentu aktorskiego. Współpracuje z najlepszymi polskimi i światowymi reżyserami.
Absolwentka Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej. Debiutowała w Teatrze Ateneum w Warszawie rolą Meli w ,,Moralności Pani Dulskiej” w reż. Tomasza Zygadły. W spektaklu Igora Gorzkowskiego Idiotana podstawie Dostojewskiego wystawionym w stołecznym Teatrze Soho zagrała główną rolę męską Myszkina. W 2016 r. na deskach Teatru Odeon w Paryżu zagrała Strofę – córkę tytułowej bohaterki Fedry, granej przez laureatkę Złotego Globa Isabelle Huppert, w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, z którym Buzek współpracuje od 2015 roku.
W filmie debiutowała w 1997 r. rolą Laryssy Kwiatkowskiej w ,,Kochaj i rób co chcesz” Roberta Glińskiego i włoskiej produkcji ,,La Ballata dei lavavetri” (Ballada o czyścicielach szyb) Petera del Monte. W 2002 r. wcieliła się w Klarę w ,,Zemście” Andrzeja Wajdy, za którą otrzymała nominację do Orła. W międzynarodowej produkcji ,,Nightwatching” Greenawaya wcieliła się w postać Titi Uylenburg. Zagrała główne role w niemieckich produkcjach m.in. Valerie Brigit Moller czy Paparazzo Stephana Wagnera, współpracowała też z holenderską reżyserką Marleen Gorris w filmie Within the Whirlwindgrając u boku Emily Watson.
W 2009 r. razem z Anną Polony i Krystyną Jandą zagrała w filmie ,,Rewers” Borysa Lankosza. Za rolę Sabiny Jankowskiej otrzymała m.in. Nagrodę Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni dla najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej, nagrodę Orzeł za najlepszą rolę kobiecą, nagrodę „Jańcio Wodnik” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” dla najlepszej roli kobiecej czy Nagrodę publiczności im. Zbyszka Cybulskiego.
W 2013 r. zagrała w hollywoodzkiej superprodukcji ,,Hummingbird” (Koliber). Obok gwiazdora kina akcji Jasona Stathama wcieliła się w Christine – jedną z dwóch głównych ról. Dwukrotnie współpracowała z laureatką Złotego Lwa na MFF w Wenecji – Anne Fontaine (Coco Chanel). W filmie nominowanym do nagrody Cezara ,,Niewinne” zagrała postać siostry Marii, za którą otrzymała Wyróżnienie Specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pune. W 2010 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest zaangażowana w akcje społecznościowe i działalność fundacji. m.in. Arteria Foundation i Viva – organizacji walczącej o prawa zwierząt.