Borys Lankosz

Absolwent wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Zdobył rozgłos wstrząsającym filmem dokumentalnym „Rozwój” (2001) o podopiecznych Domu Pomocy Społecznej zakonu albertynów w Ojcowie, za który dostał nagrody na międzynarodowych festiwalach w Krakowie i San Francisco.

Lankosz jest reżyserem znakomicie przyjętego „Rewersu” (polski kandydat do Oscara w 2009 roku; Złote Lwy i 8 Polskich Nagród Filmowych Orzeł, w tym za najlepszy film; nagrody na festiwalach w Seattle, Moskwie i Warszawie) – oryginalnej, przełamującej stereotypy czarnej komedii z czasów stalinowskich. Kolejny film, kryminał „Ziarno prawdy” (2015) potwierdził, że reżyser świetnie sobie radzi z klasycznym, gatunkowym thrillerem. Z kolei powstały w 2016 r. „Autor Solaris”, dokument biograficzny o Stanisławie Lemie, otworzył dyskusje o odczytaniu dzieł wybitnego pisarza w kontekście jego holocaustowych doświadczeń.

W styczniu tego roku światową premierę miał eksperymentalny film Lankosza „Kobro/ Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, a marcu na polskie ekrany weszła jego najnowsza fabuła „Ciemno, prawie noc” na podstawie nagrodzonej Nike powieści Joanny Bator.