Gabriela Muskała

Aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka. Laureatka wielu festiwali, a także prestiżowych nagród aktorskich. Grała m.in. w przedstawieniach: Mariusza Grzegorzka, Barbary Sass, Marka Fiedora. Od początku kariery jej role spotykały się z uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków. Za rolę w filmie ,,Wymyk” w reż. Grega Zglińskiego została nagrodzona na festiwalu filmowym w Gdyni (2011). Rola w filmie ,,Moje córki krowy” w reż. Kingi Dębskiej przyniosła jej nominację do Orła dla najlepszej aktorki – 2016. Za rolę Alicji w filmie „Fuga” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej otrzymała m.in. nagrodę na festiwalu Avant Garden w Atenach oraz Cinergia w Łodzi. Muskała jest nie tylko odtwórczynią głównej roli, ale i autorką scenariusza „Fugi”. W tym roku aktorka nominowana była do Polskich Nagród Filmowych Orły aż w trzech kategoriach – w jednej z nich „Odkrycie roku” za scenariusz do filmu „Fuga” otrzymała Orła.

Jej sztuki („Podróż do Buenos Aires” i „Daily Soup”) pisane razem z siostrą Moniką Muskałą pod pseudonimem Amanita Muskaria zostały przetłumaczone na wiele języków i od lat grane są z powodzeniem w Polsce i za granicą.

W grudniu 2017 zadebiutowała jako reżyserka przedstawieniem o Nowej Hucie („Tożsamość Wila” – najnowsza sztuka Amanity Muskarii) w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Na co dzień aktorka jest wykładowczynią w Łódzkiej Szkole Filmowej

Fot. Iza Grzybowska