Jacek Braciak

 

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy. Absolwent warszawskiej PWST, jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Za rolę Łatki w dyplomowym przedstawieniu „Fredraszki” wg Aleksandra Fredry w reż. Jana Englerta otrzymał Nagrodę na Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1989 r. w filmie „Z soboty na poniedziałek”, następnie wystąpił w: „Panny i wdowy”, „Enake”, „Wiatr ze wschodu” czy „Uprowadzenie  Agaty”. Występował także w popularnych serialach takich jak np.: „Boża podszewka”, „Kryminalni”, „Oficer”, „Glina” czy  „Rodzinka.pl”.

Uznanie środowiska oraz publiczności zdobył grając rolę Jureczka w głośnym filmie Piotra Trzaskalskiego „Edi”, za którą otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego na FPFF w Gdyni oraz Polską Nagrodę Filmową Orły 2002.

Kolejne projekty to kolejne genialne role m.in.: w „Jasnych błękitnych oknach” Bogusława Lindy, „Co słonko widziało” Michała Rosy, „Katyniu” Andrzeja Wajdy, „Pod mocnym Aniołem” i „Drogówce” Wojtka Smarzowskiego oraz w „Sprawiedliwym” Michała Szczerbica. Za drugoplanową rolę w filmie „Róża” Wojtka Smarzowskiego otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orły, z kolei za rolę Głowackiego w filmie „Wołyń” został nominowany do Orłów w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska. Zagrał również w amerykańskiej  produkcji „Music, war and love” w reż. Marthy Coolidge.

Jego ostatnie filmy to: „Kler” Wojtka Smarzowskiego, za który otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii Najlepsza główna rola męska, oraz „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka. Ta ostatnia rola przyniosła aktorowi nagrodę dla najlepszego aktora na Off Camera, Jańcio Wodnika we Wrześni oraz nagrodę podczas Nyskiego Festiwalu Filmowego w Żytawie.

Użyczył głosu w takich produkcjach jak „Charlie i fabryka czekolady” (2005), „Artur i Minimki” (2006) czy „Asterix na Olimpiadzie” (2008).