Wojciech Mazolewski

Basista, kompozytor, producent. Założyciel i lider Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jeden z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artysta – prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Azji. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Jego płyty pokrywały się Złotem i Platyną. Zeszłoroczny Ambasador Festiwalu w Jarocinie. Laureat prestiżowych nagród muzycznych jak trójkowe Mateusze czy Melomani.

Jego ostatni album ,,Polka Worldwide Deluxe Edition” wydany z brytyjską wytwórnią Whirlwind Recordings już po miesiącu od premiery uzyskał entuzjastyczne recenzje zagranicznych magazynów takich jak: All About Jazz, The Wire czy Streogum.  Amerykański DownBeat Magazine uznał album za jedną z pięciu najlepszych płyt jazzowych wydanych w 2018 roku. Wyróżnienie przyznane polskiemu albumowi jest tym bardziej ważne, że Downbeat to najstarszy i najbardziej prestiżowy magazyn jazzowy na świecie.

Utwór „Theme de YoYo” z poprzedzającego płytę singla „London” został wybrany przez legendę brytyjskiego radia BBC, Gillesa Petersona do pięćdziesiątki najlepszych utworów jazzowych 2017 roku.

Fot. Zuza Krajewska