Tydzień z filmem

Konkurs, nagrody, projekcje filmowe, spotkania z twórcami, koncerty, spotkanie autorskie, debata, warsztaty, wystawy, akcje plenerowe – w sumie kilkadziesiąt imprez z udziałem blisko pięćdziesięciorga gości. Taki był 8. Grand Prix Komeda – Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.

Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy dobiegł końca. Festiwal trwał tydzień, a jego zwieńczeniem było ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród oraz koncert L.U.C.-a z projektem Rebel Babel Film Orchestra.

Nagrody wręczone

Na ostrowskim festiwalu filmy nie tylko się ogląda, ale też słucha. Rozstrzygany jest na nim bowiem konkurs Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. O tym, kto zwycięży, decydowało w tym roku gremium w składzie: Sonia Bohosiewicz, Bartosz Chajdecki, Misia Furtak, Magdalena Grzebałkowska, Tomasz Lach – przewodniczący, Wojciech Mazolewski i Jan Kanty Pawluśkiewicz. W konkursie brały udział kompozycje do siedmiu filmów: ,,Fuga”, ,,Kamerdyner”, ,,Kler”, ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, ,,Krew Boga”, ,,Nina”, ,,Słodki koniec dnia”. Decyzją jury laureatem Grand Prix Komeda został Marcin Stańczyk, autor muzyki do filmu ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” w reż. Borysa Lankosza.

Przyjechałem z pozornie dość odległej planety, która nazywa się ,,muzyka poważna”. Pojawiłem się tutaj dzięki Borysowi i Magdalenie Lankoszom, którzy zaprosili mnie do współpracy przy filmach ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” oraz ,,Ciemno, prawie noc”. To pokazuje, że tak naprawdę nie ma granic w sztuce. Pokazuje to też werdykt jury, w składzie którego mamy przedstawicieli bardzo różnych sztuk i gatunków artystycznych – mówił Marcin Stańczyk.

Podczas gali finałowej przyznano także trzy inne wyróżnienia. Po raz drugi została wręczona Nagroda za Całokształt Twórczości dla Jana A.P. Kaczmarka. Mnóstwo prac dla teatru, filmu, kompozycji oryginalnych, współpraca na planach produkcji filmowych chociażby polskich, amerykańskich, czeskich, niemieckich, francuskich… W jego pracach uderza wszechstronność, otwartość i wielowątkowość. To obywatel świata, który z wielką otwartością sięga po różne faktury muzyczne. Tę otwartość czuje się w jego muzyce, a także w festiwalu, który organizuje – Transatlantyk w Łodzi – mówił o laureacie nagrody dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

Po raz pierwszy wręczono Nagrodę Publiczności, która powędrowała do twórców filmu ,,Powrót” – reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz i kompozytora Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. Bartosz Konopka, reżyser ,,Krwi Boga”, otrzymał natomiast Nagrodę im. Wojciecha Jerzego Hasa dla Młodego Artysty.

Tydzień z filmem

Grand Prix Komeda to jednak nie tylko nagrody. Przez tydzień – od 2 do 8 czerwca – Ostrów Wielkopolski funkcjonował w rytmie filmu i muzyki filmowej. Codziennie odbywały się projekcje filmowe, spotkania z twórcami, miały miejsce koncerty, spotkanie autorskie, debata, warsztaty, wystawy, akcje plenerowe. Na wydarzenie przyjechało blisko 50 gości: aktorów, kompozytorów, reżyserów, muzyków, krytyków filmowych, m.in.: Daniel Bloom, Jacek Braciak, Agata Buzek, Olga Chajdas, Teresa Czepiec, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Bartosz Konopka, Joanna Kos-Krauze, Magdalena Kumorek, L.U.C, Borys Lankosz, Magdalena Łazarkiewicz, Gabriela Muskała, Jerzy Rogiewicz, Eliza Rycembel, Łukasz Simlat, Smolik, Marcin Stańczyk, Ewa Wiśniewska, Adam Woronowicz, Wanda Ziembicka-Has.

W tym roku publiczność oglądała filmy pokazywane w kilku sekcjach tematycznych m.in.: ,,Konkurs”, ,,Panorama”, ,,Dokument”, ,,Komeda na Komedzie”. W ramach tej ostatniej zostały wyświetlone filmy, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Nie bez powodu. Patron wydarzenia lata licealne spędził właśnie w Ostrowie Wielkopolskim, tutaj zainspirował się jazzem, tu dla jazzu został odkryty. Co roku na festiwalu są prezentowane filmy z jego muzyką, a podczas tej edycji były to animacje Mirosława Kijowicza oraz klasyka polskiego kina – ,,Prawo i pięść” w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Z gośćmi natomiast, po projekcji, spotkała się legenda polskiego kina i teatru Ewa Wiśniewska. Jedno z kolejnych wydarzeń dotyczących patrona festiwalu to prowadzona przez Łukasza Maciejewskiego debata ,,Co z Komedy?” z udziałem gości, jurorów i organizatorów. – Ukazują się kolejne płyty inspirowane jego muzyką, a cechą charakterystyczną tych wszystkich nagrań jest to, że nie wiem jakby jego twórczość interpretować, to zawsze czuć w niej Komedę. W tym tkwi jej tajemnica – mówił podczas debaty redaktor naczelny ,,Jazz Forum” Paweł Brodowski.

Atrakcją dla publiczności były spotkania z twórcami, które odbywały się niemal po każdym seansie. Aktorzy, kompozytorzy, reżyserzy opowiadali zazwyczaj o produkcjach z ich udziałem, wyświetlanych podczas Grand Prix Komeda. Niektórzy z nich przyjechali zresztą z kilkoma filmami. Na festiwalu były wyświetlane trzy obrazy, do których muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz, a dwa z muzyką Marcina Stańczyka (do konkursu zakwalifikowano po jednym), Łukasza Simlata publiczność zobaczyła aż w trzech filmach, Agatę Buzek w dwóch, a reżyser Borys Lankosz przyjechał na festiwal z dwoma najnowszymi obrazami, z których w jednym – ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść  fantastyczna” – została nagrodzona muzyka.

Magnesem dla widzów były też m.in. różnorodne koncerty. Jeden z nich – ,,10 sekretów Marilyn Monroe” – dała Sonia Bohosiewicz, a równorzędne role grały w nim i opowieści, i piosenki. Aktorka opowiadała o Marilyn Monroe, jakiej nie zna szeroka publiczność. Na zakończenie 8. Grand Prix Komeda wystąpił L.U.C. z energetycznym projektem Rebel Babel Film Orchestra. Był to filmowo-muzyczny koncert, w którym artysta wziął na warsztat standardy muzyki filmowej oraz mniej znane kompozycje. Na scenie wystąpiła duża grupa artystów m.in. z Magdaleną Kumorek, Paw Beats, dj`em Wojakiem na czele. Ta energetyczna mieszanka stylów bardzo przypadła do gustu publiczności

8. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbył się w dniach od 2 do 8 czerwca 2019 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem przedsięwzięcia, którego dyrektorem artystycznym jest Łukasz Maciejewski, a szefuje mu Sebastian Górski, było Ostrowskie Centrum Kultury.

red

Fot. Andrzej Staszok