O festiwalu na konferencji

Najważniejsze punkty programu 8. Grand Prix Komeda zostały przedstawione na kwietniowej konferencji prasowej.

Ostrowski festiwal w tym roku startuje pod nieco zmienioną i skróconą nazwą. Obecnie brzmi ona Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Tegoroczna, ósma edycja odbędzie się w dniach od 2 do 8 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim i ponownie wypełniona będzie filmowymi działaniami. Nazwa się zmienia, charakter festiwalu jednak pozostaje. Impreza promuje polski film, a szczególnie jego warstwę muzyczną. A to za sprawą i patrona festiwalu – Krzysztofa Komedy, który w Ostrowie spędził młodość, i konkursu na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W tym roku o Grand Prix Komeda walczy siedem obrazów. O tym, kto go wygra, dowiemy się od profesjonalnego jury – już tradycyjnie – podczas gali finałowej wydarzenia.

Ostrowski festiwal ma swoją tożsamość – Komeda, jego patronat i muzyka filmowa. Tegoroczny program to spotkania reżyserów, aktorów, ale także kompozytorów – będą u nas wszyscy twórcy muzyki do filmów, które znalazły się w konkursie. Po raz kolejny zostanie przyznana nagroda Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym, po raz drugi wręczymy nagrodę za całokształt twórczości – tym razem przypadnie ona Janowi A.P. Kaczmarkowi, nowością natomiast będzie nagroda dla młodego kompozytora im. Wojciecha Jerzego Hasa, z inicjatywą której zgłosiła się do mnie wdowa po reżyserze – Wanda Ziembicka Has – mówił na konferencji prasowej dotyczącej festiwalu, która odbyła się 8 kwietnia w ostrowskim magistracie, dyrektor artystyczny wydarzenia Łukasz Maciejewski.

Na festiwalu publiczność zobaczy także: polskie filmy fabularne w nurcie ,,Panorama”, w którym znalazły się obrazy pozakonkursowe, a także tytuły, w których rozbrzmiewa muzyka Krzysztofa Komedy. – Wzorem ubiegłego roku wybieramy jeden tytuł z dorobku Komedy, który zostanie omówiony, i o którym będzie mówić aktor w nim grający. W tym roku zdecydowałem się na film ,,Prawo i pięść”, a naszym gościem będzie wspaniała Ewa Wiśniewska – dodaje Łukasz Maciejewski.

Swój udział w ostrowskim wydarzeniu potwierdzili już m.in.: Sonia Bohosiewicz, Jacek Braciak, Agata Buzek, Joanna Kos-Krauze, Borys Lankosz, Gabriela Muskała, Adam Woronowicz.

Muzyka na festiwalu nie rozbrzmi jednak tylko w filmach. – Chcemy, by ostrowskie wydarzenie było imprezą interdyscyplinarną, stąd w jego programie znajdą się m.in. warsztaty, spotkania autorskie czy wystawy. Ważną częścią są koncerty. W czerwcu w Ostrowie z koncertem ,,10 twarzy Marylin Monroe” wystąpi Sonia Bohosiewicz, a galę zakończenia festiwalu uświetni L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra – mówił Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.

Organizatorem 8. Grand Prix Komeda jest Ostrowskie Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w salach: OCK, Forum Synagoga, kina Komeda i na rynku.